Płocki Portal Ślubno-Weselny
  Dzisiaj jest: sobota, 19 września 2020 r., Imieniny: Januarego, Teodora   rss  
 
Redakcja
Artykuły
Forum dyskusyjne
Ślub
Wesele
Formalności
Niezbędnik
Ciekawostki
Płockie Imprezy

Artykuły .:. Papierowe dekoracje ślubne i weselne - hit na sezon 2013 


Papierowe dekoracje ślubne i weselne - hit na sezon 2013

Papierowe dekoracje szturmem wdarły się na listy trendów na rok 2013. Pojawiły się najpierw w Stanach, ale i u nas goszczą coraz częściej. Pierwsza rocznica ślubu to papierowe gody, ale może warto na papierowo zacząć już rok wcześniej?


W naszej polskiej tradycji dekoratorskiej da się zauważyć, że wykorzystywanie papierowych kwiatów, a zwłaszcza wycinanek, jest trendy nie tylko w dekoracjach ślubnych. Coraz częściej są one używane przez projektantów we wzornictwie, w sztuce. Ale przecież to nasza Jagusia z „Chłopów” jest absolutną prekursorką papierowych ozdób weselnych. Przypomnijmy scenę, gdy przygotowuje się ona do własnego ślubu: „izba już wymyta, wybielona, Maciej z miasta przywiózł kolorowych papierów a ona wystrzygnęła z nich kółek strzępiastych to kwiatuszków, to cudaków różnych (…) Ogarnęła się nieco w komorze i wyszła nalepiać resztę wzdłuż ścian, pod obrazami, bo już gdzie indziej miejsca nie było.
- Jaguś! A dałabyś spokój tym cudakom, druhen ino patrzeć... ludzie się wnet schodzić poczną, muzyka już po wsi chodzi... a ona się zabawia...”


Fot. 1

Coraz częściej dekoratorzy „zabawiają” się papierem tak, jak Jagna. Papier daje doskonałe możliwości w tzw. ślubach tematycznych. Wyciąć, złożyć z niego można każdy wymarzony kształt. Ptak, który pojawił się na zaproszeniu ślubnym, przysiądzie na samochodzie, na kieliszkach weselnych, winietkach i będzie ozdobą księgi gości. W większej formie zawiśnie na suficie lub w oknach sali weselnej.

Dekoracje ścienne

Formy z papieru z powodzeniem zastępują nieśmiertelne serca za stołem Państwa Młodych. Fascynujące są ściany z papierowych kwiatów, ażurowe panele, wycinana suknia ślubna, wiatraki przypominające dzieciństwo czy mnóstwo kolorowych rozet. Romantyczne, lekkie rozety wykonane z papieru poskładanego w harmonijkę są świetnym elementem dekoracji sali, ale też samochodu czy dodatkiem do kompozycji florystycznych. Papierowe dekoracje dobrze prezentują się w dużych skupiskach. Kilka ptaków wykonanych techniką origami nie będzie robiło takiego wrażenia jak ich setki.


Fot. 2

Bukiety ślubne

Dla odważnych, szukających niecodziennych rozwiązań panien młodych doskonałą propozycją są bukiety ślubne z papierowych kwiatów. Wykonane muszą być jednak perfekcyjnie, inaczej będę przypominać bukiet zrobiony z kartek zeszytu na świetlicy szkolnej. Tutaj szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie takiego innowacyjnego bukietu do sukni i całej oprawy ślubu. Ale myślę, że warto spróbować. Mam nadzieję, że znajdę kiedyś Pannę Młodą, która zechce, abym zamiast typowego bukietu wykonała dla niej jeden duży piękny papierowy kwiat. Dla nieco bardziej tradycyjnych proponuję połączenie kwiatów żywych i wykonanych z papieru, lub przynajmniej z papierowymi elementami, np. z misternie wyciętymi ażurowymi liśćmi, szumną kryzą lub ażurowymi motylami przycupniętymi na bukiecie ślubnym.


Fot. 3Fot. 4

Co jeszcze?

Kolejną inspirującą propozycją są tablice – drogowskazy, kierujące gości weselnych na miejsce ceremonii. Te mogą być oczywiście wykonane z innego materiału, ale w tym przypadku papier także sprawdza się doskonale.

Bogactwo deseni i faktur

Oprócz papierów jednokolorowych i w desenie, kalek, bibuł, serwetek z których robi się piękne kule - pompony, w dekoracjach zastosowanie znalazł także papier gazetowy i zadrukowane kartki z książek. W naszej rodzimej sztuce ludowej kwiaty najczęściej robione były z bibuły. Takie kwiaty można dołączyć do bukietów, rozwiesić jako girlandy nad głowami gości albo zrobić z nich tradycyjny pająk łowicki. Papierowe ozdoby świetnie wpisują się w popularny folkowy nurt w dekoracjach.

Tekst, papierowe dekoracje: Specjalista portalu abcslubu.pl - Bogna Trętko


Fot. 5


Fot. 6


Fot. 7


Fot. 8


Fot. 9


Fot. 10

Fot. 1, 9: Bogna Trętko, Paper Flower Art. / www.paperflowerart.pl
Fot. 2: Aneta Garbowska / www.garbowska.com
Fot. 3, 4: Weselni Paparazzi / www.weselnipaparazzi.pl
Fot. 5, 6, 7, 8: Katarzyna Zydroń / www.katarzynazydron.weebly.com
Fot. 10: Agnieszka Bogusz Pracownia Florystyczna Astra / www.kwiatyastra.com.pl

Źródło: abcslubu.pl
www.abcslubu.pl
www.facebook.com/abcslubu

Reklama
Komis sukien ślubnych
Promocje
Promocje
Katalog firm
Komis ślubny
Humor
Partnerzy
Linki
Osób on-line: 4
                  .:. Regulamin .:. Reklama .:. Statystyki .:. Dodaj firmę .:.
 
Copyright 2007-2020 © by wesele.plock.pl. All rights reserved.
Projekt graficzny i oprogramowanie serwisu: Jarosław Gębka.