Płocki Portal Ślubno-Weselny
  Dzisiaj jest: sobota, 19 września 2020 r., Imieniny: Januarego, Teodora   rss  
 
Redakcja
Artykuły
Forum dyskusyjne
Ślub
Wesele
Formalności
Niezbędnik
Ciekawostki
Płockie Imprezy

Artykuły .:. Krótki przewodnik po ślubach bezstresowych - część 1 


Krótki przewodnik po ślubach bezstresowych - część 1

Temat przewodni ślubu na czas kryzysu

Co tu dużo mówić – kryzys jest wszechobecny i już wielu z nas odczuło jego obecność. Czy to oznacza koniec ze wszystkimi zabawami, przyjemnościami oraz świętowaniem? Wcale nie! Należy tylko starannie przemyśleć, co nas fascynuje i czy można na tym dobrze wyjść. Śmiem twierdzić, że jest to łatwiejsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka.


Co powiecie na tak modny ostatnio trend jak ekologia? Czyż to nie świetny pomysł na imprezę tematyczną, jaką może być Wasze wesele, wieczór panieński czy po prostu spotkanie z przyjaciółmi? Ekologia sama w sobie zakłada oszczędzanie oraz rozumne wykorzystanie tego, co mamy oraz tego, co oferuje nam Ziemia. Ślub oraz wesele na łonie natury, przejażdżka konno do pobliskiego urokliwego kościółka, żywy kwiat we włosach, świece na stołach, patery z owocami od lokalnych dostawców, muzyka na żywo, sesja fotograficzna tego samego dnia w prawdziwej pasiece albo w stadninie koni... To wszystko może być realne za mniejsze pieniądze niż nam się wydaje.

Nie dotykając takich tematów, jak stroje ślubne oraz makijaż (gdyż każda z nas marzy o tym, by tego dnia wyglądać wyjątkowo) zastanówmy się, co jeszcze jesteśmy w stanie zrobić. Na przykład w temacie dekoracji zdania są podzielone: niektórzy twierdzą, że nie są one w ogóle potrzebne, inni uważają, że dzięki nim można stworzyć wyjątkowy klimat. I jedni i drudzy mają rację! A przecież najlepszą dekoracją jest sama natura – park, las, ogród, drzewa, krzewy, kwiaty – a te elementy są bezpłatne, wystarczy tylko odpowiednio podejść do wyboru miejsca uroczystości. Tak samo z dekoracjami na stołach – lokalny dostawca chętnie zaoferuje stosunkowo tanie kwiaty, które doświadczona florystka sprawnie uformuje w urokliwe wianuszki.

Co do fotografii i wideofilmowania, nie będę oryginalna – tego nie da się niczym zastąpić, tak jak nie da się pójść do ślubu w zwykłej letniej sukience z wyprzedaży. To znaczy da się, ale czy o to chodzi? Dobrą wiadomością jest to, że można na tym zaoszczędzić tak samo, jak na innych rzeczach, na przykład biorąc fotografa tylko na ceremonię oraz kilka godzin na przyjęciu i ewentualnie do krótkiej sesji zdjęciowej. To samo dotyczy wideofilmowania, które niestety najczęściej jest w ogóle skreślane z naszych list, jeżeli zaczynamy odczuwać brak funduszy. A przecież wystarczy zrezygnować z drogich rozszerzonych pakietów, nie rezygnując z naprawdę profesjonalnych wykonawców. Bo dobry fotograf, czy operator, potrafi nawet w najprostsze zdjęcia tchnąć artyzm i ‘to coś’. Może warto zastanowić się, czy jest nam potrzebny materiał filmowy dokumentujący ślub i wesele od początku do końca, z którego powstanie niekończący się, nudnawy reportaż? A może lepiej poprosić operatora o zebranie w ciągu pierwszych kilku godzin materiału, który później zmontujemy w dowcipny, dynamiczny i z polotem zrealizowany film albo klip? Dzięki temu operator będzie pracował krócej, a samą obróbkę nakręconego materiału możemy zamówić w terminie późniejszym, kiedy już odetchniemy finansowo po weselu.

Kolejnym ważnym elementem są atrakcje weselne. Cóż, trudno tutaj poradzić coś, nie znając preferencji oraz zasobności portfela głównych uczestników uroczystości. A może spróbować dogadać się z pobliską stadniną koni i zaproponować gościom pokaz lub przejażdżkę bryczką albo wierzchem? Można również pomyśleć o puszczaniu lampionów – są one dość tanim i efektownym sposobem na uatrakcyjnienie uroczystości. Można poprosić gości, by zabrali ze sobą aparaty fotograficzne i zaproponować im wspólną zabawę, polegającą na zrobieniu najśmieszniejszego zdjęcia z przyjęcia. Do dyspozycji mogą dostać śmieszne maski, olbrzymie okulary, boa oraz inne niedrogie gadżety ze sklepu z kostiumami karnawałowymi.

Wbrew ciągle jeszcze pokutującym obiegowym opiniom, oszczędności można szukać zatrudniając konsultanta ślubnego. W jaki sposób? Na przykład nie wyrzucając pieniędzy na niesprawdzonych usługodawców, unikając inwestowania w zbędne elementy, negocjując korzystniejsze warunki. Jest to możliwe dzięki temu, że konsultant posiada dużą bazę wielokrotnie sprawdzonych podwykonawców, doświadczenie w tej branży, zna się na podpisywaniu umów, wie jak układać scenariusz uroczystości oraz jak zarządzać budżetem, by go nie przekroczyć.

Jak widać, pomysłów jest wiele. Pozostaje tylko wierzyć w to, że te ciężkie czasy wspólnie przetrwamy i już niebawem będziemy miło wspominali te pełne kreatywności, urokliwe dni.

Ważne wskazówki.

  • Planowanie uroczystości zacznijcie od sporządzenia budżetu ślubnego. Najbardziej czytelną i praktyczną formą będzie tabela w Excelu czy Wordzie. którą można na bieżąco uzupełniać i poprawiać. To Wam pomoże uniknąć zbędnych wydatków.
  • Przemyślcie dokładnie, na czym zależy Wam najbardziej, a z czego możecie zrezygnować, jeżeli nagle okaże się, że budżet jest odrobinę za mały. I koniecznie musicie zaznaczyć to w swoim budżecie, by móc łatwiej się po nim poruszać: np. rzeczy bardzo ważne w tabeli zaznaczcie na czerwono, średnio ważne na zielono, a najmniej ważne na żółto. Możecie również wprowadzić dodatkowy kolor: różowy, który będzie sygnalizował, że wstępujecie w strefę marzeń, planów, wyobraźni...
  • Wyznaczcie sobie górną granicę budżetu. Jeżeli na początku tego nie zrobicie, ciężko będzie uniknąć przepłacania, zbędnych wydatków i chaosu. A co najgorsze, może Wam zabraknąć pieniędzy na rzeczy z listy "must have".

Jeżeli chodzi o motyw przewodni "ekologia", dokładnie przemyślcie każdy element scenariusza, by nie popełnić gafy i np. nie zapakować upominków dla gości w niekoniecznie ekologiczne plastikowe pudełka.

Specjalista portalu abcslubu.pl - Łada Wróblewska
Fot. No Frames

Źródło: abcslubu.pl
www.abcslubu.pl
www.facebook.com/abcslubu

Reklama
ABC fotografii
Promocje
Promocje
Katalog firm
Komis ślubny
Humor
Partnerzy
Linki
Osób on-line: 3
                  .:. Regulamin .:. Reklama .:. Statystyki .:. Dodaj firmę .:.
 
Copyright 2007-2020 © by wesele.plock.pl. All rights reserved.
Projekt graficzny i oprogramowanie serwisu: Jarosław Gębka.