W dniu ślubu zagubiona może czuć się nie tylko Para Młoda, ale również świadkowie i to właśnie z myślą o nich redakcja portalu przygotowała zbiór informacji, które mogą okazać się im przydatne.
Bycie świadkiem ślubu to chlubna funkcja. O świadkowanie prosi się tylko naprawdę bliskie i zaufane osoby, dlatego też takie zaproszenie należy potraktować bardzo poważnie.
Zazwyczaj świadkami na ślubie są osoby o różnej płci (najczęściej Pana Młodego reprezentuje przyjaciel lub brat, a Pannę Młodą przyjaciółka bądź siostra), nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby na ślubie świadkami były osoby tej samej płci. Jedynym wymogiem wg Prawa Kanonicznego jest, aby osoby mające sprawować funkcję świadka były osobami pełnoletnimi. Nie ma również wymogów dotyczących ich życia religijnego czy moralnego. Świadkiem może więc być osoba o innym wyznaniu.
Obecność świadka na ślubie to nie tylko zaszczyt, funkcja ta wiąże się też z obowiązkami. Godząc się na świadkowanie, zobowiązujemy się nie tylko do asystowania w ceremonii ślubnej oraz podpisania stosownych dokumentów, ale również do pomocy w organizacji uroczystości. Z tego względu, warto wcześniej spotkać się z nowożeńcami, zaproponować swoją pomoc oraz uzgodnić, na czym ta pomoc będzie polegała.
Zdarza się, że świadkowie odpowiedzialni są również za prowadzenie listy prezentów ślubnych oraz organizację wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, ale to zależy już od wcześniejszych ustaleń z Młodymi.
Do świadków należy również odbieranie kwiatów i prezentów podczas składania życzeń po ceremonii, a następnie ich przewóz do wcześniej ustalonego miejsca. Na weselu świadkowie dbają o gości i sprawdzają czy im niczego nie brakuje.
Zazwyczaj świadkowie dzielą się swoimi obowiązkami. Świadkowa sprawuje opiekę nad Panną Młodą. Najpierw pomaga jej w wyborze odpowiedniej sukni ślubnej, biżuterii oraz innych dodatków. W czasie ceremonii ślubnej oraz zabawy weselnej dba o jej ładny i elegancji wygląd. Wspiera ją w każdej sytuacji i jest jej prawą ręką.
Do obowiązków świadka należy czuwanie nad terminami dostaw alkoholi i napoi. Świadek pilnuje również obrączek i dostarcza je do zakrystii kościoła. Świadek powinien być również przygotowany w różne „fanty” w razie gdyby Młodzi na swej drodze spotkali tzw. „bramę ślubną”.
Sympatycznie również będzie, gdy świadkowie, a przynajmniej świadek, wygłosi odpowiedni toast.
Należy również wspomnieć, że na ślubie świadków obowiązuje elegancki strój. Stosownie jest, gdy świadek ubrany jest w ciemny garnitur, białą koszulę oraz dobrze dopasowany krawat. Pani świadek natomiast nie może swoim strojem przyćmić Panny Młodej. Powinna unikać bieli, gdyż jest ona zarezerwowana dla panny wychodzącej za mąż, odpowiedni natomiast będzie jasny elegancki kostium bądź też strojna sukienka, ale w innym niż białym kolorze.